ENCYKLOPEDIA
wg nazwy:  łacińskiej   polskiej
LIŚCIASTEBetula (Brzoza)
wyświetl: 

Betula pendula 'Youngii'

Brzoza brodawkowata 'Youngii'

Betula pendula 'Youngii' - Brzoza brodawkowata 'Youngii'
pokrój  parasolowatypokrój  płaczący
stanowisko  słonecznestanowisko  półcieniste
strefa klimatyczna
3
wysokość
3-5 m
szerokość
5-10 m
pora kwitnienia
IV
Betula pendula 'Youngii' - Brzoza brodawkowata 'Youngii'
Betula pendula 'Youngii' - Brzoza brodawkowata 'Youngii'

Rodzina: Betulaceae - brzozowate


Grupa: LIŚCIASTE


Opis:
Drzewko o bardzo ładnej parasolowatej, szerokiej koronie, wszystkie pędy zwisające, nie wytwarza przewodnika. Na wysokość rośnie bardzo wolno, znacznie szybciej rozrasta się na boki i może osiągać średnicę nawet do 8 m. Kora na młodych pędach brązowowiśniowa, na starszych jasnoszara lub biała i gładka, delikatnie łuszcząca się wokół pędów.
Liście nagie, romboidalne, długości 3-8 cm, z zaostrzonym wierzchołkiem i klinowatą nasadą, nierównomiernie podwójnie piłkowane, ciemnozielone, błyszczące, jesienią przebarwiają się na żółto.
Kwiaty rozdzielnopłciowe, bez okwiatu, zebrane w charakterystyczne kwiatostany (bazie). Męskie powstają na końcach jednorocznych pędów już jesienią i zimują rozwijając się wczesną wiosną tuż przed rozwojem liści, natomiast żeńskie rozwijają się wraz z rozwojem liści. Kotki męskie w czasie kwitnienia długości 5-8 cm. Żeńskie słabo widoczne, bez wartości dekoracyjnych.
Odmiana powstała w Anglii przed 1873 rokiem. Po raz pierwszy opisał ją Thomas Moore. Nazwana została na cześć Thomasa Younga – lekarza i fizjologa, który między innymi jako pierwszy opisał wadę wzroku, jaką jest astygmatyzm.
Bardzo odporna na mróz (strefa 2).
Bardzo tolerancyjna względem podłoża. Rośnie dobrze niemal w każdej glebie z wyjątkiem podmokłych i bagiennych. Wytrzymała na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Wymaga stanowisk słonecznych.
Doskonała do nasadzeń krajobrazowych i parkowych. Polecana do zieleni osiedlowej i ogrodów przydomowych. Pięknie wygląda posadzona pojedynczo na trawniku, wtedy bowiem najpiękniej uwidacznia się jej pokrój.
Ze względu na zwisające pędy nie poleca się podsadzać jej innymi krzewami, a nawet bylinami. Odpowiednio podpierając i przycinając pędy po kilku latach można z tej odmiany utworzyć piękną ogrodową altanę.
Niestety posiada dużą zdolność wysuszania ziemi w miejscu swojego wzrostu, dlatego też jeśli rośnie na trawniku to trawnik musimy w jej najbliższym otoczeniu podlewać.
Odmiana ta nie lubi przesadzania, a jeśli jest to konieczne to poleca się wykonać je wczesną wiosną wraz z bryłą korzeniową.
Jeżeli nie jest formowana to właściwie odmiana ta nie wymaga cięcia. Tylko w przypadku, gdy rośnie na trawniku należy przycinać jej gałęzie około 20 cm nad ziemią, aby nie płożyły się.
Przez pierwsze kilka lat uprawia się ją przy paliku. Wysokość drzewa w znacznym stopniu zależy od wysokości podkładki, na której została zaszczepiona.

grupa LIŚCIASTE
stanowisko słoneczne, półcieniste
pokrój parasolowaty, płaczący
wysokość 3-5 m
szerokość 5-10 m
kolor kwiatówkwiaty niepozorne
pora kwitnieniaIV
kolor owocówniepozorne
pora owocowaniajesień
kształt liściaromboidalny
kolor liścizielony
kolor liści jesieniążółty
kolor pędów zimąbrązowy
pora największej atrakcyjnościcały rok
strefa klimatyczna3
rodzaj glebyprzeciętna
wilgotność glebypodłoże umiarkowanie wilgotne, podłoże wilgotne
odczyn glebytolerancyjna
warunki uprawy
cechy użytkowe
zastosowaniekompozycje naturalistyczne (parki i ogrody), parki, zieleń osiedlowa, brzegi wód, ogrody przydomowe
wystepowanie gatunku
pochodzenie odmianyWielka Brytania

ZAAWANSOWANE
NA SKRÓTY

Nie znaleziono roślin.

© Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit
Wykonanie: Officina Botanica Sp. z o.o.