ENCYKLOPEDIA
wg nazwy:  łacińskiej   polskiej
LIŚCIASTEHydrangea (Hortensja)
wyświetl: 

Hydrangea arborescens 'Bounty'

Hortensja krzewiasta 'Bounty' (hortensja krzaczasta \'Bounty\', hortensja drzewiasta \'Bounty\', hortensja drzewkowata \'Bounty\')

Hydrangea arborescens 'Bounty' - Hortensja krzewiasta 'Bounty'
pokrój  płaskokulisty
stanowisko  słonecznestanowisko  półcieniste
strefa klimatyczna
5b
wysokość
1-2 m
szerokość
1-2 m
pora kwitnienia
VII, VIII
Hydrangea arborescens 'Bounty' - Hortensja krzewiasta 'Bounty'

Rodzina: Hydrangeaceae - hortensjowate


Grupa: LIŚCIASTE


Opis:
Odmiana bardzo podobna do Hydrangea arborescens ‘Annabelle’ Krzew jednak jest nieco niższy i bardziej zwarty, osiąga wysokość 1-1,5 m, jest szeroko rozrośnięty, o sztywnych pędach, podczas kwitnienia nie ma tendencji do pochylania się.
Liście jajowate, o długości 6-15 cm, jasnozielone, zaostrzone na wierzchołku i zaokrąglone lub sercowate u nasady. Na brzegu ostro piłkowane, na spodniej stronie owłosione.
Tylko kwiaty płonne, białe, o średnicy 1,5-2 cm, zebrane w bardzo duże, półkuliste kwiatostany, o średnicy do 25 cm, umieszczone na końcach pędów. Kwitnie bardzo obficie i długo, od połowy lipca do końca sierpnia. Po przekwitnięciu kwiaty zielenieją, ale nie opadają. Zaschnięte, brązowawe kwiatostany mogą utrzymywać się na krzewie nawet do końca zimy, po czym samoistnie opadają.
Owoców nie zawiązuje.
Odmiana o nieznanym pochodzeniu, ale znaleziona i opisana przez Michaela A. Dirra w Arboretum Hilliera w Hampshire w 1999 roku.
Odmiana odporna na mrozy (strefa 5b).
Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, świeżych, dostatecznie wilgotnych, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Bardzo dobrze się czuje w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Nie lubi gleb zadarnionych i zachwaszczonych, gdyż wtedy kwitnie słabo a kwiatostany są małe. Nie lubi miejsc suchych i kwaśnych, znosi dobrze krótkie okresy suszy, ale nie w okresie kwitnienia. Wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego.
Odmiana polecana do parków, ogrodów przydomowych i zieleni osiedlowej. Może być sadzona zarówno pojedynczo, jak i w większych grupach złożonych z kilku egzemplarzy.
Odmiana kwitnie na pędach tegorocznych, w związku z tym wiosną dla wzmocnienia rośliny można przyciąć wszystkie pędy do około 30 cm nad ziemią, choć standartowo poleca się skracać pędy o 1/3 wysokości. Kwiatostany są duże i ciężkie, ale nie pokładają się tak bardzo jak u odmiany ‘Annabelle’.
Zaczynające przekwitać kwiatostany można ścinać i suszyć, a następnie używać do suchych bukietów. Suszy się je w miejscach przewiewnych, w cieniu lub półcieniu, kwiatostanami do dołu, każdy kwiatostan oddzielnie.

grupa LIŚCIASTE
stanowisko słoneczne, półcieniste
pokrój płaskokulisty
wysokość 1-2 m
szerokość 1-2 m
kolor kwiatówbiały
pora kwitnieniaVII, VIII
kolor owocówbrak
pora owocowaniabrak owocowania
kształt liściajajowaty
kolor liścizielony
kolor liści jesieniązielonożółty
kolor pędów zimąniedekoracyjne, szary
pora największej atrakcyjnościlato, jesień
strefa klimatyczna5b
rodzaj glebypróchniczna, żyzna
wilgotność glebypodłoże umiarkowanie wilgotne
odczyn glebyobojętna, słabo zasadowa, zasadowa
warunki uprawy
cechy użytkoweprzydatna na suche bukiety, roślina na kwiat cięty
zastosowaniezieleń osiedlowa, ogrody przydomowe, rabaty, roślina okrywowa
wystepowanie gatunku
pochodzenie odmianyWielka Brytania
© Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit
Wykonanie: Officina Botanica Sp. z o.o.