WSZYSTKIE
znaleziono: 114, strona 1 z 12
<<<1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >>>

Agrowłóknina

rodzaj cienkiej tkaniny (sztucznej) najczęściej w kolorze jasnym, o właściwościach przepuszczania światła, używana do okrywania bądź też cieniowania roślin.

Baldach prosty, baldaszek

zmodyfikowany kwiatostan groniasty, o silnie skróconej osi głównej, co sprawia wrażenie, jakby kwiaty wyrastały z jednego miejsca. Szypułki kwiatów są jednakowej lub prawie jednakowej długości. Kwiaty układają się kopulasto lub w jednej płaszczyźnie. B. p. występuje np. u: cebuli, czosnku, wiśni, pierwiosnka.

Baldach złożony

kwiatostan groniasty złożony, w którym z silnie skróconej osi głównej wyrastają promienie, czyli odgałęzienia boczne I rzędu zakończone baldachami prostymi. B. z. jest charakterystyczny dla rodziny baldaszkowatych (marchew, koper, kminek).

Blaszka liściowa

najbardziej istotna część liścia zwykle rozszerzona i spłaszczona, odznaczająca się różnym kształtem i wielkością.

Byliny

trwałe rośliny zielne; rosnące kilka lub wiele lat, mogą zakwitać co roku. B. w warunkach klimatu umiarkowanego zwykle tracą na zimę części nadziemne; zimują w gruncie, w postaci przyziemnych lub podziemnych organów przetrwalnych (np. bulwy, kłącza, cebule).

Chimera

roślina lub organ roślinny zbudowany z tkanek genetycznie różnych, które powstały z niejednorodnego genetycznie merystemu wierzchołkowego pędu, rośliny matecznej.

Ciernie

to zmodyfikowane organy roślin (pędy, liście, przylistki) odznaczające się regularnym rozmieszczeniem i obecnością wiązek sitowo-naczyniowych.

Długopędy

pędy o wyraźnie wydłużonych międzywęźlach, z pędów tych budowany jest szkielet drzewa.

Drzewo

wieloletnia, zdrewniała roślina, posiadającą wyraźnie wykształconą łodygę (pień), który na pewnej wysokości rozgałęzia się tworząc koronę złożoną z pędów bocznych.

Działki kielicha

płonne elementy kwiatu wchodzące w skład kielicha. Zwykle swoją budową i wyglądem przypominają liście i są zabarwione na zielono, ale czasami mają inne zabarwienie i decydują o atrakcyjności kwiatu.

znaleziono: 114, strona 1 z 12
<<<1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >>>

© Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit
Wykonanie: Officina Botanica Sp. z o.o.