R
znaleziono: 9, strona 1 z 1

Relikty flory

przeżytki flory, taksony roślinne obecnie rzadko spotykane, a w dawniejszych okresach geologicznych rozpowszechnione (relikty geograficzne) lub pozostałości dawniej obficie reprezentowanych taksonów (relikty systematyczne). W zależności od przyczyn, które spowodowały ograniczenie występowania, wyróżnia się: relikty klimatyczne (np. glacjalne, holoceńskie); relikty topograficzne (związane z zanikającymi obecnie formami rzeźby terenu); relikty edaficzne (na glebach dawniej szerzej rozprzestrzenionych); relikty biotyczne (zagrożone na skutek zmiany stosunków konkurencji).

Rewersja

całkowity lub częściowy powrót mutanta do formy pierwotnej.

Rodzaj

jednostka systematyczna niższa od rodziny, gromadząca spokrewnione ze sobą gatunki. Jest pierwszym członem nazwy gatunkowej.

Rodzina

jednostka systematyczna niższa od rzędu, a wyższa od rodzaju, gromadząca spokrewnione ze sobą rodzaje.

Roślina dwupienna

to roślina, na której występuje tylko jeden rodzaj kwiatów męskie lub żeńskie.

Roślina jednopienna

to roślina, na której występują oddzielnie zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie.

Roślina okrywowa

roślina, która ze względu na charakter wzrostu zakrywa powierzchnię podłoża nie dopuszczając do wzrostu innych gatunków w tym chwastów. Rośliny okrywowe odznaczają się z reguły niedużą wysokością, często są to rośliny płożące lub intensywnie rozrastające się, o dużej tendencji do rozgałęzienia się.

Rozłóg

przekształcony pęd boczny, o wydłużonych międzywęźlach i zredukowanych liściach, mogący rozwijać się tuż pod powierzchnią ziemi lub płożyć się na jej powierzchni.

Rozłóg, stolon

przekształcony pęd boczny odgrywający rolę w rozmnażaniu wegetatywnym; zwykle cienki, o silnie wydłużonych międzywęźlach i zredukowanych liściach.

znaleziono: 9, strona 1 z 1


© Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit
Wykonanie: Officina Botanica Sp. z o.o.