Agrowłóknina
rodzaj cienkiej tkaniny (sztucznej) najczęściej w kolorze jasnym, o właściwościach przepuszczania światła, używana do okrywania bądź też cieniowania roślin.
Baldach prosty, baldaszek
zmodyfikowany kwiatostan groniasty, o silnie skróconej osi głównej, co sprawia wrażenie, jakby kwiaty wyrastały z jednego miejsca. Szypułki kwiatów są jednakowej lub prawie jednakowej długości. Kwiaty układają się kopulasto lub w jednej płaszczyźnie. B. p. występuje np. u: cebuli, czosnku, wiśni, pierwiosnka.
Baldach złożony
kwiatostan groniasty złożony, w którym z silnie skróconej osi głównej wyrastają promienie, czyli odgałęzienia boczne I rzędu zakończone baldachami prostymi. B. z. jest charakterystyczny dla rodziny baldaszkowatych (marchew, koper, kminek).
Blaszka liściowa
najbardziej istotna część liścia zwykle rozszerzona i spłaszczona, odznaczająca się różnym kształtem i wielkością.
Byliny
trwałe rośliny zielne; rosnące kilka lub wiele lat, mogą zakwitać co roku. B. w warunkach klimatu umiarkowanego zwykle tracą na zimę części nadziemne; zimują w gruncie, w postaci przyziemnych lub podziemnych organów przetrwalnych (np. bulwy, kłącza, cebule).
Chimera
roślina lub organ roślinny zbudowany z tkanek genetycznie różnych, które powstały z niejednorodnego genetycznie merystemu wierzchołkowego pędu, rośliny matecznej.
Ciernie
to zmodyfikowane organy roślin (pędy, liście, przylistki) odznaczające się regularnym rozmieszczeniem i obecnością wiązek sitowo-naczyniowych.
Długopędy
pędy o wyraźnie wydłużonych międzywęźlach, z pędów tych budowany jest szkielet drzewa.
Drzewo
wieloletnia, zdrewniała roślina, posiadającą wyraźnie wykształconą łodygę (pień), który na pewnej wysokości rozgałęzia się tworząc koronę złożoną z pędów bocznych.
Działki kielicha
płonne elementy kwiatu wchodzące w skład kielicha. Zwykle swoją budową i wyglądem przypominają liście i są zabarwione na zielono, ale czasami mają inne zabarwienie i decydują o atrakcyjności kwiatu.