znaleziono: 18, strona 1 z 2<<<1 2 >>> Kielich
zewnętrzna część okwiatu zbudowana z działek kielicha. Po zapyleniu i zapłodnieniu najczęściej opada, ale niekiedy pozostaje ułatwiając rozprzestrzenianie się owoców lub chroniąc je. Kielich może być zrosłodziałkowy, gdy działki kielicha zrośnięte są ze sobą, co najmniej na 2/3 długości lub wolnodziałkowy, gdy działki kielicha są nie zrośnięte. Niekiedy może pełnić funkcje ozdobne.
Klon
zbiór jednostek powstałych wskutek rozmnożenia wegetatywnego jednej rośliny matecznej.
Kłącze
przetrwalny organ spichrzowy, odgrywający także rolę w rozmnażaniu wegetatywnym; przekształcony pęd podziemny o skróconych międzywęźlach i nieograniczonym wzroście, zwykle zgrubiały (gromadzi wewnątrz materiały zapasowe). W węzach kłącza występują liście łuskowate, a w ich kątach pączki boczne, z których wiosną wyrastają pędy nadziemne.
Kłos
typ kwiatostanu groniastego, w którym na wydłużonej osi rozwijają się bezszypułkowe kwiaty.
Kolce
wyrostki pojawiające się na różnych częściach rośliny, powstałe przede wszystkim z komórek skórki, bez wykształconych wiązek łyko-drzewnych, odznaczające się nieregularnym ułożeniem.
Korona drzewa
część drzewa składająca się rozgałęzionych pędów, liści i kwiatostanów.
Korzeń
podziemna część rośliny, której podstawową funkcją jest pobieranie wody wraz z niezbędnymi, rozpuszczonymi w niej związkami chemicznymi oraz mocowanie rośliny w podłożu.
Korzeń czepny
korzeń przybyszowy wyrastający z łodygi, umożliwiający roślinie przytwierdzanie się do podpory.
Koszyczek
zmodyfikowany kwiatostan groniasty, w którym oś kwiatostanu jest silnie skrócona, zgrubiała i spłaszczona w postaci krążka (osadnika). Z dolnej części osi wyrasta okrywa kwiatostanu, złożona z dachówkowato ułożonych podsadek. Koszyczek jest kwiatostanem charakterystycznym dla rodziny astrowatych.
Kotka (bazia)
rodzaj kwiatostanu groniastego, podobnego do kłosa, w którym oś kwiatostanu jest wiotka i zwieszająca się.
znaleziono: 18, strona 1 z 2<<<1 2 >>>