O
znaleziono: 14, strona 1 z 2
<<<1 2 >>>

Odmiana botaniczna

takson roślinny o randze niższej niż podgatunek i wyższej niż forma, wyróżniający się nielicznymi cechami genetycznymi. W nazewnictwie taksonomicznym poprzedzona słowem var. (varietas).

Odmiana ogrodnicza (kultywar)

najniższy rangą takson powstały samoczynnie lub w wyniku prac hodowlanych o określonych standardach lub cechach użytkowych. Bardzo często odmiany te nie posiadają zdolności generatywnego powtarzania swoich cech i wtedy muszą być rozmnożone wegetatywnie.

Odrośla

pędy odroślowe, młode pędy rozwijające się z pąków śpiących.

Ogonek liściowy

część liścia, na którym osadzona jest blaszka liściowa, znajdujący się pomiędzy pędem a blaszką. Posiada różna długość, grubość i kształt, u niektórych roślin może nie występować.

Orzech

owoc suchy, niepękający, jednonasienny, powstający z zalążni zrośniętej z kilku owocolistków. Owocnia o. jest bardzo twarda (w przeciwieństwie np. do niełupki).

Orzeszek

mały orzech; jego owocnia zwykle nie jest tak twarda, jak u orzecha.

Osadka liścia

oś liścia, przedłużenie ogonka liścia pierzasto złożonego lub pierzasto siecznego, stanowiąca wspólny ogonek dla bocznych listków lub odcinków liścia.

Osnówka

mięsista osłonka, otaczająca całkowicie lub częściowo nasienie, ale niezrastająca się z nim, powstała z różnych części zalążka. Bardzo często jest jadalna i jaskrawo zabarwiona, dzięki czemu zwabia ptaki przyczyniające się do rozsiewania nasion.

Owoc

organ charakterystyczny dla roślin okrytonasiennych, powstający najczęściej z zalążni słupka, niekiedy też z płonnych elementów kwiatu, które zrastają się z zalążnią. Składa się z owocni i nasion umieszczonych w jednej lub kilku komorach nasiennych. W zależności od budowy owocni owoce dzieli się na suche i mięsiste.

Owoc mięsisty

owoce, w których owocnia przynajmniej częściowo zbudowana jest z miękiszu.

znaleziono: 14, strona 1 z 2
<<<1 2 >>>

© Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit
Wykonanie: Officina Botanica Sp. z o.o.