ENCYKLOPEDIA
wg nazwy:  łacińskiej   polskiej
LIŚCIASTEChaenomeles (Pigwowiec)
wyświetl: 

Chaenomeles ×superba 'Clementine'

Pigwowiec wspaniały 'Clementine' (pigwowiec pośredni \'Clementine\')

Chaenomeles ×superba 'Clementine' - Pigwowiec wspaniały 'Clementine'
pokrój  pokładający się
stanowisko  słoneczne
strefa klimatyczna
5a
wysokość
1-2 m
szerokość
1-2 m
pora kwitnienia
IV

Rodzina: Rosaceae - różowate


Grupa: LIŚCIASTE


Opis:
Niski krzew dorastający do 1,5 m wysokości. Pędy pokładające się po ziemi, gęsto rozgałęzione, pokryte cierniami. Osiąga średnicę do 2 m.
Liście eliptyczne, na wierzchołku zaostrzone, u podstawy wąskoklinowate, długości 5-8 cm, nieznacznie ząbkowane na brzegu, ciemnozielone, lekko błyszczące. U podstawy ogonka znajdują się dwa duże, zaokrąglone przylistki.
Kwiaty średnicy 3-6 cm, skupione po 2-5 sztuk wzdłuż pędów, na krótkich szypułkach, pomarańczowoczerwone. Płatki szerokołopatkowate, zachodzą na siebie niemal na całej długości. Pręciki żółte. Kwitnie bardzo obficie w końcu marca i na początku kwietnia, przed rozwojem liści. Kwiaty miododajne.
Owoce owalne, początkowo zielone, później intensywnie żółte, pachnące, o średnicy 4-7 cm, dojrzewają w końcu sierpnia i wrześniu. Owoce jadalne, ale bardzo twarde, dlatego używane głównie na przetwory. Można sporządzać kompoty, dżemy, a także nalewki.
Odmiana odporna na mróz (strefa 5b), ale w surowe zimy mogą przemarzać kwiaty, ponadto wcześnie rozwijające się kwiaty narażone są na uszkadzanie przez przymrozki.
Mało wymagająca co do rodzaju gleby, najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych, o odczynie obojętnym. Wymaga stanowisk słonecznych, toleruje półcień, ale wtedy nieco słabiej kwitnie i owocuje. Odporna na suszę i warunki miejskie.
Polecana do nasadzeń parkowych, zieleni osiedlowej i ogrodów przydomowych. Może być używana do obsadzania pasów między jezdniami. Najlepiej wygląda posadzona w grupach po kilka sztuk. Nadaje się na nieformowane i formowane niskie żywopłoty, a także jako roślina zadarniająca do obsadzania skarp.
Wrażliwa na zachwaszczenie.
Pędy można ścinać do wazonów, gdyż są bardzo trwałe. Można używać ich do pędzenia. W wazonie ścięte kwiaty utrzymują się przez 3-5 dni.

grupa LIŚCIASTE
stanowisko słoneczne
pokrój pokładający się
wysokość 1-2 m
szerokość 1-2 m
kolor kwiatówpomarańczowy
pora kwitnieniaIV
kolor owocówzielony, żółty
pora owocowaniaIX
kształt liściaeliptyczny
kolor liścizielony
kolor liści jesieniążółty
kolor pędów zimąniedekoracyjne
pora największej atrakcyjnościwiosna
strefa klimatyczna5a
rodzaj glebypróchniczna, przepuszczlna
wilgotność glebypodłoże umiarkowanie wilgotne
odczyn glebyobojętna
warunki uprawy
cechy użytkoweroślina miododajna, owoce na nalewki, owoce na przetwory, owoce na soki, owoce na wino, roślina na kwiat cięty
zastosowaniezieleń osiedlowa, ogrody przydomowe
wystepowanie gatunku
pochodzenie odmianynieznane

ZAAWANSOWANE
NA SKRÓTY

Nie znaleziono roślin.

© Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit
Wykonanie: Officina Botanica Sp. z o.o.